6 zasad przy wyborze agencji opiekunek. Nie daj się oszukać!

Co chwile pojawiają się nowe oferty pracy. W internecie, w gazetach a nawet w radio reklamują się najróżniejsze firmy. Niejednokrotnie kojarzymy ich nazwy, ale są takie, które kuszą wysokimi zarobkami, ale nie ma o nich żadnych informacji.

Jak zatem wybrać firmę, która zapewni nam dobre zatrudnienie bez ściemniania i oszukiwania? Poniżej przedstawiamy 6 zasad, które pomogą Ci wybrać najlepszą dla Ciebie agencje opiekunek.

Czy firma działa legalnie?

Każda agencja zatrudnienia powinna posiadać numer KRAZ jest to Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia. W internecie można znaleźć go pod adresem http://stor.praca.gov.pl  W rejestrze możesz sprawdzić nie tylko numer dodania, ale również adres siedziby firmy, jej rodzaj oraz datę wpisu czyli powstania.

Sprawdzając firmy pod kątem tego jak długo istnieją na rynku możemy być pewni, że firma nie zniknie podczas naszego zlecenia i nie pozostawi nas bez wynagrodzenia. Największe agencje dbają o to, aby utrzymać się na poziomie lidera.

Jak wyglądają warunki zatrudnienia?

Kiedy masz już pewność o tym, że firma działa legalnie warto poznać jej warunki zatrudnienia. Często firmy na początek oferują niższe stawki, jednak po pierwszym urlopie można prosić o podwyżkę. W efekcie wypłata naprawdę może wynosić ponad 1500 €. Dodatkowe premie oraz zwroty np. za dojazd to okazja do podwyższenia swojego zarobku. Nie zrażaj się niską stawką na początek – poproś o przedstawienie tego jak wygląda dokładnie kwestia wypłat – terminy, premie, możliwość podwyżek.

Dokumenty

Pracując przez agencję musisz pamiętać o tym, że to po stronie firmy powinna być organizacja całego przejazdu i zatrudnienia. Agencja powinna dać Ci umowę, abyś mogła na spokojnie zapoznać się z jej zapisami. Często firmy, nie chcą przesyłać dokumentów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przeczytać je na spokojnie w siedzibie firmy. Pamiętaj, żeby zapytać o wszystkie niezrozumiałe dla Ciebie zapisy jeszcze przed podpisaniem dokumentu.

Profil opiekuna/opiekunki

Każda z firm wysyła do klientów tzw. profil opiekunki, jest to dokument na podstawie którego rodzina decyduje się na odpowiednią dla nich osobę. Warto podczas rozmowy dowiedzieć się czy można w jakiś sposób zwiększyć atrakcyjność profilu np. wysyłając zaświadczenia o ukończonych kursach, przesłać swoje zdjęcie, załączyć referencje poprzednich rodzin. Często firmy same prowadzą kursy np. językowe dzięki którym nie tylko można nauczyć się lepiej języka, ale również otrzymać dodatkowy certyfikat.

Zatrudnienie powinno być darmowe!

Pamiętaj, że firmy pobierają opłatę od rodzin dlatego rozpoczęcie pracy dla opiekunki powinno być darmowe czyli agencja nie powinna pobierać żadnych opłat! Kiedy w rozmowie padnie informacja, że to Ty masz zapłacić za przejazd bądź wpłacić zaliczkę “za coś” lepiej nie korzystaj z usług takich agencji. Jeśli firma nie ma pieniędzy, aby wysłać Cię do pracy dużo większa szansa, że nie będzie ich miała również w dniu wypłaty.

Jakie są kary i czego dotyczą?

Branża opiekuńcza niestety przyciąga nie tylko kuszonych pieniędzmi oszustów po stronie agencji, ale również osoby nie nadające się do pracy w opiece. Dlatego firmy zabezpieczają się karami umownymi po to by chronić swój wizerunek. Kary najczęściej dotyczą spożywania alkoholu, kradzieży, pozostawienia podopiecznego bez opieki oraz innych ekstremalnych zachowań. Jeśli wśród zapisów znajdziesz informacje o karach – nie reaguj od razu złością. Przeczytaj je i sama określ w wielkim procencie będą Ciebie dotyczyły. Jeśli firma planuje karać za rzeczy nie związane z Twoim zakresem obowiązków – dopytaj o co chodzi i jeśli wzbudzi to Twoje wątpliwości poszukaj innej firmy.

Dzięki tym 6 radom uda Ci się rozwiać wątpliwości związane z rozpoczęciem pracy w nowej firmie. Pamiętaj, że często opinie w internecie są pisane w złości lub przez konkurencje. Najlepszym sposobem na sprawdzenie wiarygodności firmy oprócz bezpośredniego kontaktu jest poszukanie osób już pracujących w niej jako opiekunki.

Na naszym facebooku znajdziesz też 10 najważniejszych pytań o ofercie. Kliknij tutaj.

Skomentuj artykuł

3 Odpowiedzi do wpisu “6 zasad przy wyborze agencji opiekunek. Nie daj się oszukać!”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Boże Ciało w Niemczech czyli Fronleichnam

Niemcy są krajem chrześcijańskim, jednak widoczny jest u nich podział na katolików oraz protestantów. Mimo to, obchody Bożego Ciała w Niemczech są ważnym wydarzeniem i przebiegają w spokojny sposób. Uroczystość […]

CZYTAJ DALEJ
Awarie sprzętu domowego – videofiszki po niemiecku.

Zwroty niemieckie z wymową dla opiekunek osób starszych. W tej videofiszce poznasz zdania, dzięki którym zgłosisz awarie sprzętu domowego. Telewizor chyba się psuje. Często nie widać obrazu. Der Fernseher scheint […]

CZYTAJ DALEJ
Nocne wstawanie i ciężkie zlecenia. Wiadomość Weroniki.

Przeczytałam ostatnią wiadomość, którą napisał jakiś opiekun i stwierdziłam, że to kłamstwo. Jeszcze nie spotkałam zlecenia gdzie za nieprzespane nocy dostawałabym wolne w dzień żeby się wyspać. A co dopiero, […]

CZYTAJ DALEJ
Praca opiekunki w Niemczech. Kiedy można bezpiecznie wyjechać do pracy?

Kolejny tydzień pandemii przynosi luzowanie obostrzeń dotyczących wjazdu do Niemiec. Czy sytuacja z pandemią się stabilizuje? Sprawdzamy jak wygląda sytuacja na dzień 25 maja 2020 roku. Dowiedz się kiedy bezpiecznie […]

CZYTAJ DALEJ