Boże Ciało w Niemczech czyli Fronleichnam

Niemcy są krajem chrześcijańskim, jednak widoczny jest u nich podział na katolików oraz protestantów. Mimo to, obchody Bożego Ciała w Niemczech są ważnym wydarzeniem i przebiegają w spokojny sposób.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to okazja to publicznego wyznania wiary. Tak jak i Polsce nasi sąsiedzi biorą udział w procesjach. Niemcy jednak organizują również procesje wodne, które są nie tylko okazją do wspólnej modlitwy, ale również atrakcją dla turystów.

Jak obchodzi się Boże Ciało w Niemczech?

Fronleichnam odbywa się co roku w drugi czwartek po Zielonych Świątkach. Jest to dzień wolny od pracy w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Kraju Saary, Saksonii i Turyngii .

Nazwa Fronleichnam oznacza Ciało Pańskie w starym języku niemieckim. W latach 1265-75 odbywały się pierwsze procesje w Kolonii, w których niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. Wierni poubierani często w regionalne stroje odwiedzają stacje procesyjne na których znajdują się przystojne ołtarze.

Podczas procesji na wodzie po rzece Ren znajduje się „Sakramentsschiff“ czyli statek na którym znajduje się Święty Sakrament. Wierni biorą udział w odwiedzaniu kolejnych stacji na większych lub mniejszych łódkach.

Zdjęcia ze strony: https://blumentepich.jimdo.com/fotogalerie/blumen/

Dywany kwiatowe z okazji Fronleichnam

Blumenteppiche czyli dywany kwiatowe to również bardzo ważna część obchodów Fronleichnam czyli Bożego Ciała. Przygotowanie dywanu z kwiatów zajmuje kilka dni. Ochotnicy zbierają setki tysięcy kwiatów, które posłużą jako wypełnienie obrazów na ziemi. Dywany z roślin zdobią zwykle okolice ołtarzy przy stacjach procesyjnych.

Warto odwiedzić miasta Hüfingen, Mühlenbach, Hirrlingen czy Wurmlingen koło Herrenbergu, gdzie dywany kwiatowe zdobią trasę procesji na długości 100 metrów.

Zdjęcia ze strony: https://blumentepich.jimdo.com/fotogalerie/blumen/

Zdjęcia tych oryginalnych dekoracji można znaleźć np. na stronie https://blumentepich.jimdo.com/fotogalerie/blumen/

Często przygotowaniem dywanów kwiatowych zajmują się mężczyźni. Zebrane kwiaty i rośliny przechowywane są w lodówkach. W tym czasie przygotowywany jest projekt graficzny. Od samego rana w dniu Bożego Ciała rozpoczyna sie układanie dywanów kwiatowych. Ministranci, Seminarzyści, Księża oraz ochotnicy komponują wspólnie obrazy według wcześniejszego projektu.

Chcesz wziąć udział w procesji? Dowiedź się o której wyrusza ona z najbliższego dla Ciebie kościoła. Brakuje Ci Polskiej mszy? Sprawdź na naszej stronie gdzie znajdują się Polskie Kościoły w Niemczech.

Sprawdź również

Zakupy po niemiecku

– w sklepie – Ile razy szukamy w pamięci słówka chcąc poprosić o owoce, warzywa czy wędlinę w sklepie? Nie zawsze na zleceniu jest blisko do sklepu samoobsługowego, dlatego warto […]

CZYTAJ DALEJ
Przekręty pośredników zatrudniających Opiekunki bada policja!

W obławie na pośredników wzięło udział ok. 1000 funkcjonariuszy. Media w Polsce i Niemczech aż huczą od informacji o niedawnej obławie na firmy, które podejrzewane są o przekręty pośredników przy […]

CZYTAJ DALEJ
Przerwy na zleceniu to fikcja!

Drogie Opiekunki, nie pomyślcie o mnie źle. Ja wiem jaka jest naprawdę praca Opiekunki osób starszych. Wiem też, że jak się trafi na Alzheimera czy Demencję, to trzeba być ciągle […]

CZYTAJ DALEJ
Skąd mam wiedzieć, która agencja pracy jest najlepsza? Mam doświadczenie w opiece, a i tak zostałam oszukana.

Aż mi wstyd jaka byłam naiwna. Na początku myślałam, że z firmą jest bezpieczniej i więcej zarobię. Agencja pracy, z którą pojechałam udowodniła, że to nie prawda. To życie wybrało […]

CZYTAJ DALEJ