Dodatkowe pieniądze i prezenty – czy opiekunka powinna się na to godzić ?

Wyjeżdżasz do pracy jako opiekunka osób starszych? Przeczytaj, dlaczego lepiej nie przyjmować prezentów i dodatkowych pieniędzy od podopiecznych. Bardzo często kończy się to wieloma nieprzyjemnościami, a nawet w niektórych przypadkach więzieniem…

„Jest pani taka dobra. Proszę, to w ramach podziękowania.”

Opiekunki seniorów bardzo często słyszą takie słowa, po których zostają obdarowane drobiazgami, prezentami, a nawet dodatkowymi pieniędzmi. Mimo, że ich wynagrodzenie jest stałe i opisane w umowie podopieczni często czują się zobowiązani do wręczenia kolejnej nagrody. Należy jednak pamiętać, że takie sytuacje mogą być nie tylko niemoralne, ale również wywołać konflikt z prawem. Rodzina bądź agencja po odkryciu takiego zachowania może uznać zaistniałą sytuację jako przywłaszczenie cudzego mienia, czyli zwykłą kradzież.

Dlaczego nie należy przyjmować dodatkowych pieniędzy i prezentów?

Podopieczni to osoby starsze, często z zaburzeniami będącymi wynikiem demencji. Nie zawsze świadomie podejmują swoje decyzje, dlatego lada chwila może się okazać, że wcale nie chciały obdarować Cię żadnym drobiazgiem lub prezentem. Jeśli jednak otrzymałaś już prezent od seniora, a wiesz, że należy do osób konfliktowych – przyjmij go, a w dogodnym momencie odłóż bądź oddaj rodzinie. Ponadto, należy pamiętać i zastanowić się nad tym, co kieruje seniorem i wywołuje w nim takie zachowania. Nierzadko wiąże się to ze strachem. Senior obdarowuje opiekunkę prezentami tylko dlatego, że boi się, że jej opieka bez takiej „nagrody” będzie niewystarczająca. Ponadto, takie zachowanie może wynikać również z choroby. Osoby starsze, z zaawansowaną demencją nie odróżniają wartości konkretnych przedmiotów. Często nie pamiętają nawet o zaistniałej sytuacji. Dlatego też opiekunka, która jest profesjonalistką nigdy nie przyjmie prezentów bądź dodatkowych pieniędzy. Tym samym nie narazi się na dyskomfort moralny, wyrzuty sumienia, nieprzyjemną sytuację bądź konflikt z prawem.

Zostaw swój komentarz