Inkontynencja – co warto o niej wiedzieć?

Inkontynencja to nie tylko zagadkowe słowo. Oznacza nietrzymanie moczu bądź kału, lub obydwu jednocześnie. Najczęściej występuje u osób starszych. Co o inkontynencji powinna wiedzieć każda opiekunka?

Trudny problem seniora

Inkontynencja jest objawem i towarzyszy wielu chorobom. Jest częsta w chorobie Parkinsona, Alzheimera, przy przeroście prostaty, zapaleniu pęcherza moczowego, a nawet udarze mózgu. Osoby cierpiące na inkontynencję nie kontrolują pracy pęcherza lub jelit (bądź obydwu). Na skutek zaburzeń kontroli wydalanie kału i moczu następuje samoczynnie – nie są w stanie kontrolować tych procesów. Badania dowodzą, że nawet połowa mężczyzn i kobiet po 80 roku życia ma problem z nietrzymaniem moczu. Należy jednak pamiętać, aby objawów inkontynencji nie traktować jako normalnych objawów starości. Objawy nietrzymania moczu i kału należy próbować leczyć likwidując zaburzenie.

Jak opiekować się osobą z inkontynencją?

Chory, u którego występują zaburzenia nietrzymania moczu i kału wymaga opieki, dlatego też opiekunka musi znać konkretne zasady postępowania z podopiecznym. Jest to trudny problem, gdyż może wystąpić w każdej sytuacji przez co sprawia, że inkontynencja jest zaburzeniem powodującym dyskomfort, wstyd, nierzadko także wycofanie z życia społecznego. Tym samym staje się nie tylko problemem fizycznym, ale także psychologicznym.

5 zasad wspierających seniora z inkontynencją:

  1. Wyrobienie schematu. Oddawanie moczu i kału w określonych godzinach ułatwi rozwiązanie problemu. Jest to dobre ćwiczenia dla pęcherza i jelit, dlatego też umożliwi zwiększenie kontroli nad wydalaniem.
  2. Ograniczenie moczopędnych płynów. Warto pamiętać, że np. kawa wspomaga wydalanie, tym samym nie jest wskazana dla osób borykających się z zaburzeniami nietrzymania moczu i kału.
  3. Odpowiednie nawodnienie. Opiekunka musi pamiętać, że podopieczny mierzący się z tym problemem może unikać picia, dlatego też bardzo łatwo może się odwodnić.
  4. Właściwe akcesoria. Jeśli problem jest znaczny opiekunka powinna nakłonić seniora do korzystania z pieluch, pieluchomajtek, podkładów czy wkładek.
  5. Dbanie o higienę. Należy również pamiętać o higienie miejsc intymnych. Opiekunka powinna pamiętać o szczególnej opiece przeciwodparzeniowej.

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Inkontynencja – co warto o niej wiedzieć?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Zakupy po niemiecku

– w sklepie – Ile razy szukamy w pamięci słówka chcąc poprosić o owoce, warzywa czy wędlinę w sklepie? Nie zawsze na zleceniu jest blisko do sklepu samoobsługowego, dlatego warto […]

CZYTAJ DALEJ
Przekręty pośredników zatrudniających Opiekunki bada policja!

W obławie na pośredników wzięło udział ok. 1000 funkcjonariuszy. Media w Polsce i Niemczech aż huczą od informacji o niedawnej obławie na firmy, które podejrzewane są o przekręty pośredników przy […]

CZYTAJ DALEJ
Przerwy na zleceniu to fikcja!

Drogie Opiekunki, nie pomyślcie o mnie źle. Ja wiem jaka jest naprawdę praca Opiekunki osób starszych. Wiem też, że jak się trafi na Alzheimera czy Demencję, to trzeba być ciągle […]

CZYTAJ DALEJ
Skąd mam wiedzieć, która agencja pracy jest najlepsza? Mam doświadczenie w opiece, a i tak zostałam oszukana.

Aż mi wstyd jaka byłam naiwna. Na początku myślałam, że z firmą jest bezpieczniej i więcej zarobię. Agencja pracy, z którą pojechałam udowodniła, że to nie prawda. To życie wybrało […]

CZYTAJ DALEJ