Jak pisać po niemiecku na klawiaturze? Poradnik dla Opiekunki

Kupując komputer w Polsce nie mamy możliwości żeby od razu stosować niemieckie znaki. Chcąc pozostać w kontakcie ze znajomymi z Niemiec klawiatura niemiecka bardzo by się przydała. Tak samo pracując na zleceniu zabieramy swój komputer. Jak w takim razie napisać niemieckie słowa, które zawierają ä,ü,ß,ö? Na klawiaturze pracuje też znaku euro €. Na szczęście wystarczy znać kilka skrótów i obejdzie się bez wymiany sprzętu.

Jak napisać niemieckie znaki na polskiej klawiaturze?

Są trzy opcje aby stosować niemieckie litery na polskiej klawiaturze. Dwie z nich opierają się na pamięci jedna na sprycie. Pamiętaj, aby na początku się nie zrażać – każda nowość potrzebuje chwilki, aby ją zapamiętać i się do niej przyzwyczaić. Podstawową w typ przypadku będzie nauka co znaczą poszczególne klawisze. Spójrz na klawiaturę. Na poniżej liter znajdują się klawisze Tab, Caps Lock, Shift, Ctrl, Alt. Powtarzają się one po lewej i prawej stronie – jest to istotne i ma swój powód. Inaczej działa klawisz użyty w jednym i drugim miejscu.

Ctrl to Control, czyli kontrola. Najważniejsze skróty z tym klawiszem to Ctrl+a (oznacza to aby nacisnąć Ctrl i równocześnie literkę a)= zaznacz wszystko, Ctrl + c = kopiuj, Ctrl + v = wklej. Dzięki tej funkcji nie musimy przepisywać wiadomości, którą chcemy przesłać do kilku osób.
Alt to skrót od alter czyli zmieniać. Za jego pomocą zmienimy funkcję innych klawiszy. Inaczej działa Alt po lewej, a inaczej po prawej stronie spacji (najdłuższego klawisza pozwalającego na robienie odstępów pomiędzy literami). Klawisz alt prawy pozwala na pisanie polskich znaków np. ąćęł.

Shift również oznacza zmianę. Zmienia on wielkość liter lub pozwala na pisanie górnego znaku z guzika klawiatury np. znak nad cyframi: $#@!

Skróty do niemieckich liter

Jak wspominałam dwa pierwsze sposoby opierają się na zapamiętaniu. Pierwszy z nich to numery zastępujące niemieckie litery. Poniżej zobaczysz jaki kod ma dany znak. Pamiętaj, żeby najpierw nacisnąć klawisz alt, następnie wpisać cyfry i puścić klawisz alt. Wtedy pojawi się dana litera.

ä = alt+132

Ä = alt+142

ö = alt+148

Ö = alt+153

ü = alt+129

Ü = alt+154

ß = alt+225

Niemiecka klawiatura

Drugim sposobem jest zapamiętanie w którym miejscu na klawiaturze niemieckiej znajdują się interesujące nas znaki. Jak widać poniżej niemiecka klawiatura różni się układem od polskiej. Aby móc przełączyć klawiaturę na niemiecko języczną musimy wgrać ten język w nasz komputer. Jest to troszkę skomplikowane, ale na pewno dasz radę z tym filmikiem.

Kiedy wgramy możliwość przełączenia klawiatury na język niemiecki wystarczy użyć skrótu Ctrl + Shift i możemy swobodnie zmieniać z poleskiego na niemiecki i niemieckiego na polski. Po przełączeniu języka na DE zauważysz, że zmieniły się miejsca liter i wyglądają one tak jak poniżej.

niemiecka-klawiatura

Bądź sprytna!

Nie lubisz zawracać sobie głowy zapamiętywaniem takich informacji? Zapisz tą stronę i kopiuj potrzebne znaki zawsze kiedy będą Ci potrzebne. Aby zapisać stronę na swoim komputerze. Zobacz filmik, który pokaże Ci jak to zrobić.

Niemieckie znaki do skopiowania:

ä     Ä     ö     Ö     ü     Ü    ß

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Jak pisać po niemiecku na klawiaturze? Poradnik dla Opiekunki”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Awarie sprzętu domowego – videofiszki po niemiecku.

Zwroty niemieckie z wymową dla opiekunek osób starszych. W tej videofiszce poznasz zdania, dzięki którym zgłosisz awarie sprzętu domowego. Telewizor chyba się psuje. Często nie widać obrazu. Der Fernseher scheint […]

CZYTAJ DALEJ
Nocne wstawanie i ciężkie zlecenia. Wiadomość Weroniki.

Przeczytałam ostatnią wiadomość, którą napisał jakiś opiekun i stwierdziłam, że to kłamstwo. Jeszcze nie spotkałam zlecenia gdzie za nieprzespane nocy dostawałabym wolne w dzień żeby się wyspać. A co dopiero, […]

CZYTAJ DALEJ
Praca opiekunki w Niemczech. Kiedy można bezpiecznie wyjechać do pracy?

Kolejny tydzień pandemii przynosi luzowanie obostrzeń dotyczących wjazdu do Niemiec. Czy sytuacja z pandemią się stabilizuje? Sprawdzamy jak wygląda sytuacja na dzień 25 maja 2020 roku. Dowiedz się kiedy bezpiecznie […]

CZYTAJ DALEJ
Piwnica i problemy z myszami – videofiszki po niemiecku.

Zwroty niemieckie z wymową dla opiekunek osób starszych. W tej videofiszce poznasz zdania, dzięki którym zwrócisz uwagę na bałagan w piwnicy i zagrożeniami z tym związanymi. Czy możesz zrobić porządek […]

CZYTAJ DALEJ