Mężczyzna jako opiekun osób starszych

Zawód opiekunki osoby starszej staje się z roku na rok bardziej popularny. Społeczeństwo się starzeje, a co za tym idzie potrzebne są osoby, które mogą zająć się seniorami. Czy zawód opiekunki jest domeną kobiet? Czy mężczyzna jako opiekun osób starszych sobie poradzi ?

Czy opiekunka osoby starszej to zawód tylko dla kobiet?

Do tej pory to właśnie kobiety były osobami, które świetnie realizowały się w pracy jako opiekunki seniora. Agencje, poradniki, portale i fora w dużej mierze swoje przekazy kierowały właśnie do kobiet. Dlaczego tak jest? Może wynikać to z faktu, że zawód opiekunki osoby starszej związany jest nie tylko z opieką nad podopiecznym, ale również z wypełnianiem obowiązków domowych. Z dziada pradziada, patrząc na tradycyjne schematy rodziny, to właśnie kobiety zostawały w domach i zajmowały się ogniskiem domowym. Prały, sprzątały, gotowały i wypełniały wszystkie obowiązki domowe. Czasy się jednak zmieniły i teraz zacierają się granice między zawodami damskimi i męskimi. Wiele osób zmuszonych zostało do przekwalifikowania, inni bez względu na wykształcenie decydują się na oferty pracy dostępne aktualnie na rynku, a jeszcze inni lubią zmiany i chętnie podejmują się wykonywania nowych zawodów.

Mężczyzna jako opiekun osób starszych

Nie powinno nikogo dziwić, że mężczyzna wykonuje zawody, które zakorzeniły się gdzieś w ludzkiej świadomości jako kobiece. Przecież nie od dziś kobiety także są żołnierzami, mechanikami samochodowymi czy pracują w innych, uznawanych za męskie, zawodach. Idąc z duchem czasu w agencjach dla opiekunek coraz częściej pojawiają się mężczyźni, którzy nie tylko mają kwalifikacje, ale również doskonałe umiejętności, które sprawdzą się idealnie w zawodzie opiekuna seniora. Niczym nie ustępują pracującym od lat w zawodzie kobietom – bardzo często lepiej im porozumieć się z seniorem, za to kobiecie z seniorką. Agencje mogą tylko się cieszyć, że goszczą w ich progach również mężczyźni, bo jak wszyscy wiedzą praca z podopiecznymi nierzadko jest bardzo ciężką pracą fizyczną. W takich momentach, np. w przypadku osoby otyłej na wózku lepiej sprawdzi się mężczyzna, dla którego codzienne podnoszenie takiej osoby będzie mniej uciążliwe. Zatem Panowie – witamy!

Zostaw swój komentarz