Nadciśnienie tętnicze u seniora – 6 sposobów, aby je obniżyć

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo często chorobą u seniorów. Opiekunowie i opiekunki osób starszych muszą wiedzieć, jak najwięcej o tej chorobie, aby skutecznie pomóc podopiecznym. Poznaj 6 sposobów, aby je obniżyć!

Pomiar ciśnienia jest bardzo ważnym badaniem profilaktycznym. Seniorzy powinni wykonywać je praktycznie przy każdej wizycie u lekarza internisty. O nadciśnieniu tętniczym można mówić, gdy wynik przekracza 140/90 mmHg. Wtedy należy podjąć odpowiednie działania, aby obniżyć ciśnienie.

6 sposobów na obniżenie ciśnienia tętniczego:

 1. Zadbaj o wagę
  Jeśli podopieczny ma nadwagę, warto zadbać o zbilansowaną dietę. Utrata zbędnych kilogramów przyczyni się do obniżenia ciśnienia. Dodatkowo zmniejszy ryzyko zawało, udaru, czy hiperglikemii.
 2. Aktywność fizyczna
  Niezależnie od wieku senior powinien ćwiczyć. Każda aktywność fizyczna powinna być dostosowana do jego możliwości i stanu zdrowia. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą aktywności takie jak spacer (1 raz dziennie) i pływanie (np. 2 razy w tygodniu).
 3. Eliminacja z jadłospisu soli
  Warto podkreślić, że to właśnie sól przyczynia się do wysokiego ciśnienia tętniczego. Osoby chore nie powinny spożywać więcej niż pół łyżeczki soli dziennie. Należy pamiętać, aby ograniczyć spożywanie żywności przetworzonej, a także niezdrowych przekąsek, do których dodawane są duże ilości soli.
 4. Koniec z paleniem tytoniu!
  Palenie, a tym samym nikotyna dostająca się do organizmu podnosi ciśnienie krwi, sprawiając, że serce chorego musi szybciej pompować krew. Dlatego też, rzucenie palenia jest priorytetem w walce z nadciśnieniem tętniczym.
 5. Kawa i alkohol: NIE
  Wypijanie dużej ilości kawy i alkoholu skutecznie podwyższa ciśnienie. Dlatego, aby je obniżyć najlepiej przerzucić się na kawę bezkofeinową, a z alkoholu zrezygnować w ogóle. Takie postępowanie z pewnością wyjdzie na zdrowie!
 6. Bezstresowe życie
  Chorując na nadciśnienie tętnicze warto pamiętać, że stres skutecznie podnosi ciśnienie. Dlatego też, aby dbać o ciśnienie seniora warto pamiętać o tym, by unikał trudnych sytuacji.

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Nadciśnienie tętnicze u seniora – 6 sposobów, aby je obniżyć”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Skarga na Pflegedienst – videofiszki po niemiecku.

Zwroty niemieckie z wymową dla opiekunek osób starszych. Zaniepokojeni informacjami o nieodpowiedzialnym zachowaniu Pflegedienst postanowiliśmy przygotować videofiszkę. Te zdania pomogą Ci zgłosić zachowania zagrażające życiu Twojego i podopiecznego. Pamiętaj o […]

CZYTAJ DALEJ
Porady dla powracających do kraju opiekunek. #odpowiedzialnaopiekunka

W kwietniu bardzo duża część opiekunek wraca do domu, aby wspólnie z rodziną spędzić święta Wielkanocne. Niestety na dzień dzisiejszy nie wiadomo czy świętować będzie można w gronie najbliższych czy […]

CZYTAJ DALEJ
„Nagle muszę wrócić do domu.” Co robić w takiej sytuacji?

Nagłe sytuacje zdarzają się w każdej pracy. Także pracując jako opiekunka osób starszych może być różnie i może zdarzyć się tak, że nagle będziesz musiała wrócić do domu. Co robić […]

CZYTAJ DALEJ
Informacje dla pozostających w Niemczech opiekunek. #odpowiedzialnaopiekunka

Dbając o bezpieczeństw obywateli Niemiecki rząd podjął decyzje o zamknięciu granic dla pracowników sezonowych w tym Bułgarów i Rumunów. Jak wiadomo obywatele tych krajów stanowią dużą część opiekunów osób starszych. […]

CZYTAJ DALEJ