Nadciśnienie tętnicze u seniora – 6 sposobów, aby je obniżyć

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo często chorobą u seniorów. Opiekunowie i opiekunki osób starszych muszą wiedzieć, jak najwięcej o tej chorobie, aby skutecznie pomóc podopiecznym. Poznaj 6 sposobów, aby je obniżyć!

Pomiar ciśnienia jest bardzo ważnym badaniem profilaktycznym. Seniorzy powinni wykonywać je praktycznie przy każdej wizycie u lekarza internisty. O nadciśnieniu tętniczym można mówić, gdy wynik przekracza 140/90 mmHg. Wtedy należy podjąć odpowiednie działania, aby obniżyć ciśnienie.

6 sposobów na obniżenie ciśnienia tętniczego:

 1. Zadbaj o wagę
  Jeśli podopieczny ma nadwagę, warto zadbać o zbilansowaną dietę. Utrata zbędnych kilogramów przyczyni się do obniżenia ciśnienia. Dodatkowo zmniejszy ryzyko zawało, udaru, czy hiperglikemii.
 2. Aktywność fizyczna
  Niezależnie od wieku senior powinien ćwiczyć. Każda aktywność fizyczna powinna być dostosowana do jego możliwości i stanu zdrowia. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą aktywności takie jak spacer (1 raz dziennie) i pływanie (np. 2 razy w tygodniu).
 3. Eliminacja z jadłospisu soli
  Warto podkreślić, że to właśnie sól przyczynia się do wysokiego ciśnienia tętniczego. Osoby chore nie powinny spożywać więcej niż pół łyżeczki soli dziennie. Należy pamiętać, aby ograniczyć spożywanie żywności przetworzonej, a także niezdrowych przekąsek, do których dodawane są duże ilości soli.
 4. Koniec z paleniem tytoniu!
  Palenie, a tym samym nikotyna dostająca się do organizmu podnosi ciśnienie krwi, sprawiając, że serce chorego musi szybciej pompować krew. Dlatego też, rzucenie palenia jest priorytetem w walce z nadciśnieniem tętniczym.
 5. Kawa i alkohol: NIE
  Wypijanie dużej ilości kawy i alkoholu skutecznie podwyższa ciśnienie. Dlatego, aby je obniżyć najlepiej przerzucić się na kawę bezkofeinową, a z alkoholu zrezygnować w ogóle. Takie postępowanie z pewnością wyjdzie na zdrowie!
 6. Bezstresowe życie
  Chorując na nadciśnienie tętnicze warto pamiętać, że stres skutecznie podnosi ciśnienie. Dlatego też, aby dbać o ciśnienie seniora warto pamiętać o tym, by unikał trudnych sytuacji.

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Nadciśnienie tętnicze u seniora – 6 sposobów, aby je obniżyć”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Przekręty pośredników zatrudniających Opiekunki bada policja!

W obławie na pośredników wzięło udział ok. 1000 funkcjonariuszy. Media w Polsce i Niemczech aż huczą od informacji o niedawnej obławie na firmy, które podejrzewane są o przekręty pośredników przy […]

CZYTAJ DALEJ
Przerwy na zleceniu to fikcja!

Drogie Opiekunki, nie pomyślcie o mnie źle. Ja wiem jaka jest naprawdę praca Opiekunki osób starszych. Wiem też, że jak się trafi na Alzheimera czy Demencję, to trzeba być ciągle […]

CZYTAJ DALEJ
Skąd mam wiedzieć, która agencja pracy jest najlepsza? Mam doświadczenie w opiece, a i tak zostałam oszukana.

Aż mi wstyd jaka byłam naiwna. Na początku myślałam, że z firmą jest bezpieczniej i więcej zarobię. Agencja pracy, z którą pojechałam udowodniła, że to nie prawda. To życie wybrało […]

CZYTAJ DALEJ
Oferta pracy w opiece – firma co innego mówi, a co innego jest na miejscu!

Zadzwoniła do mnie Rekruterka i pamiętam jej słowa: “oferta pracy idealnie dopasowana do Pani!”. Wydawało mi się wszystko jasne. Ale jak przyjechałam na miejsce nic się nie zgadzało. Moja pułapka […]

CZYTAJ DALEJ