Nadciśnienie tętnicze u seniora – 6 sposobów, aby je obniżyć

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo często chorobą u seniorów. Opiekunowie i opiekunki osób starszych muszą wiedzieć, jak najwięcej o tej chorobie, aby skutecznie pomóc podopiecznym. Poznaj 6 sposobów, aby je obniżyć!

Pomiar ciśnienia jest bardzo ważnym badaniem profilaktycznym. Seniorzy powinni wykonywać je praktycznie przy każdej wizycie u lekarza internisty. O nadciśnieniu tętniczym można mówić, gdy wynik przekracza 140/90 mmHg. Wtedy należy podjąć odpowiednie działania, aby obniżyć ciśnienie.

6 sposobów na obniżenie ciśnienia tętniczego:

 1. Zadbaj o wagę
  Jeśli podopieczny ma nadwagę, warto zadbać o zbilansowaną dietę. Utrata zbędnych kilogramów przyczyni się do obniżenia ciśnienia. Dodatkowo zmniejszy ryzyko zawało, udaru, czy hiperglikemii.
 2. Aktywność fizyczna
  Niezależnie od wieku senior powinien ćwiczyć. Każda aktywność fizyczna powinna być dostosowana do jego możliwości i stanu zdrowia. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą aktywności takie jak spacer (1 raz dziennie) i pływanie (np. 2 razy w tygodniu).
 3. Eliminacja z jadłospisu soli
  Warto podkreślić, że to właśnie sól przyczynia się do wysokiego ciśnienia tętniczego. Osoby chore nie powinny spożywać więcej niż pół łyżeczki soli dziennie. Należy pamiętać, aby ograniczyć spożywanie żywności przetworzonej, a także niezdrowych przekąsek, do których dodawane są duże ilości soli.
 4. Koniec z paleniem tytoniu!
  Palenie, a tym samym nikotyna dostająca się do organizmu podnosi ciśnienie krwi, sprawiając, że serce chorego musi szybciej pompować krew. Dlatego też, rzucenie palenia jest priorytetem w walce z nadciśnieniem tętniczym.
 5. Kawa i alkohol: NIE
  Wypijanie dużej ilości kawy i alkoholu skutecznie podwyższa ciśnienie. Dlatego, aby je obniżyć najlepiej przerzucić się na kawę bezkofeinową, a z alkoholu zrezygnować w ogóle. Takie postępowanie z pewnością wyjdzie na zdrowie!
 6. Bezstresowe życie
  Chorując na nadciśnienie tętnicze warto pamiętać, że stres skutecznie podnosi ciśnienie. Dlatego też, aby dbać o ciśnienie seniora warto pamiętać o tym, by unikał trudnych sytuacji.

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Nadciśnienie tętnicze u seniora – 6 sposobów, aby je obniżyć”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Opiekunka wyrzucona na bruk. Jak zachować się w kryzysowych sytuacjach?

Co zrobić gdy opiekunka przebywająca w Niemczech zostanie wyrzucona z domu. Szybka akcja i udaje się znaleźć pomoc. Jednak takie sytuacje mimo, że nie częste pokazują, jak mało osób wie, […]

CZYTAJ DALEJ
Jak się czujesz – videofiszki po niemiecku.

Zwroty niemieckie z wymową dla opiekunek osób starszych. 60-sekundowe videofiszki. Dialog o samopoczuciu po niemiecku. Ważna jest umiejętność rozmowy o stanie podopiecznego. Jak się czujesz? Wie geht es dir? Czuję […]

CZYTAJ DALEJ
Tłusty czwartek w Niemczech

Jak obchodzony jest tłusty czwartek w Niemczech? Tłusty czwartek w Niemczech nazywany jest Weiberfastnacht i obchodzony jest zawsze w ostatni czwartek przed Środą Popielcową. Jak wiemy nasi zachodni sąsiedzi uwielbiają […]

CZYTAJ DALEJ
Polki zawsze dadzą radę! Zadowolona opiekunka.

Nie znam innego narodu, który jest tak bardzo zaradny jak Polacy. Dlaczego nie potrafimy się z tego cieszyć? Nie spotkałam się z tym, żeby we Włoszech czy Niemczech ktoś odważył […]

CZYTAJ DALEJ