Jak opiekować się seniorem z nadciśnieniem tętniczym

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która dotyka aż 60% osób po 65 roku życia. Jest to bardzo niebezpieczna choroby, gdyż nie daje żadnych określonych objawów. Aby dowiedzieć się, czy senior cierpi na nadciśnienie tętnicze nie trzeba wykonywać żadnych skomplikowanych badań – wystarczy pomiar ciśnienia. I tak z nadciśnieniem mamy do czynienia wtedy, gdy wartości wskazują 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego bądź/i 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Takie ciśnienie tętnicze może prowadzić do poważnych zmian w organizmie, dlatego konieczne jest tu zastosowanie odpowiedniego leczenia. Jak opiekować się seniorem z nadciśnieniem tętniczym:

1. Przyjmowanie leków
W leczeniu nadciśnienia tętniczego stosuje się leczenie farmakologiczne. Bardzo ważne jest zatem regularne przyjmowanie farmaceutyków. Bądź skrupulatna i podawaj podopiecznemu leki o stałych porach.

2. Mierzenie ciśnienia
Aby leczenie było skuteczne, a leki działały należy codziennie mierzyć seniorowi ciśnienie. Notuj dokładne wyniki – taki dziennik możesz przekazać lekarzowi, któremu znacznie ułatwi to dobranie odpowiednich lekarstw.

3. Prawidłowa dieta
Na nadciśnienie tętnicze ogromny wpływ ma dieta. Chory senior powinien spożywać dużo warzyw i owoców, a także ograniczyć spożywanie żywności przetworzonej. Związane jest to z zawartością sodu (soli), który podwyższa ciśnienie tętnicze. Należy dbać również, aby dieta seniora chorego na nadciśnienie tętnicze była niskotłuszczowa.

4. Ruch
Zadbaj, aby senior miał jak najwięcej ruchu. Nie chodzi tutaj o jakieś konkretne ćwiczenia, ale np. regularne i częste spacery. Jeśli senior jest sprawny to zaleca się również jazdę na rowerze czy nordic walking.

5. Nadwadze mówimy nie!
W leczeniu nadciśnienia tętniczego nie sprzyja otyłość i nadwaga. Jeśli senior ma problem z dodatkowymi kilogramami, koniecznym jest ich zrzucenie. Każdy spadek masy ciała związany jest ze spadkiem ciśnienia tętniczego.

6. Sen, brak stresu i używek
Te trzy, rzekomo mało znaczące czynniki są bardzo ważne. Wyspany organizm utrzymuje lepsze ciśnienie krwi, a stres nie wspomaga jego wzrostu. Oczywiście palenie i picie alkoholu nie sprzyja leczeniu, dlatego koniecznie należy je odstawić.

Sprawdź również

Opiekunka wyrzucona na bruk. Jak zachować się w kryzysowych sytuacjach?

Co zrobić gdy opiekunka przebywająca w Niemczech zostanie wyrzucona z domu. Szybka akcja i udaje się znaleźć pomoc. Jednak takie sytuacje mimo, że nie częste pokazują, jak mało osób wie, […]

CZYTAJ DALEJ
Jak się czujesz – videofiszki po niemiecku.

Zwroty niemieckie z wymową dla opiekunek osób starszych. 60-sekundowe videofiszki. Dialog o samopoczuciu po niemiecku. Ważna jest umiejętność rozmowy o stanie podopiecznego. Jak się czujesz? Wie geht es dir? Czuję […]

CZYTAJ DALEJ
Tłusty czwartek w Niemczech

Jak obchodzony jest tłusty czwartek w Niemczech? Tłusty czwartek w Niemczech nazywany jest Weiberfastnacht i obchodzony jest zawsze w ostatni czwartek przed Środą Popielcową. Jak wiemy nasi zachodni sąsiedzi uwielbiają […]

CZYTAJ DALEJ
Polki zawsze dadzą radę! Zadowolona opiekunka.

Nie znam innego narodu, który jest tak bardzo zaradny jak Polacy. Dlaczego nie potrafimy się z tego cieszyć? Nie spotkałam się z tym, żeby we Włoszech czy Niemczech ktoś odważył […]

CZYTAJ DALEJ