Opiekunko walcz o swoje. Kiedy zmienić warunki umowy?

Umowa Opiekunki z agencją – dlaczego warto ją przeczytać?

Pracując jako Opiekunka osób starszych czasami wpadamy w błędne koło podczas współpracy z firmami. Boimy się tego co nowe. Jeździmy do rodzin wciąż za tą samą stawkę, nie zmieniając nic w warunkach umowy od wielu miesięcy. Jednak dużo się zmienia. Zdobywamy coraz większą wiedzę w Opiece nad seniorami jak i poprawia się znajomość naszego języka niemieckiego. Jak walczyć o swoje by zarabiać więcej? Nie jesteśmy skazane na pracę wciąż za taką samą stawkę.

Zobacz na co zwrócić uwagę aby móc dostać podwyżkę. Oczywiście zapisy w umowach różnych firm nie są jednakowe. Dlatego warto, co zawsze przypominam przeczytać warunki zatrudnienia i dokładnie omówić je z pracownikiem firmy zatrudniającej Opiekunki. Nie musimy być prawnikami, więc niektóre z podpunktów mogą być dla nas niejasne. Jednak w obowiązku pracownika firmy jest przedstawienie nam w sposób dla nas zrozumiały umowy przed jej podpisaniem. Nie bójcie się pytać. Zwłaszcza, że po złożeniu podpisu i rozpoczęciu pracy jako Opiekunka argument “nie wiedziałam” nie jest tym, który zadziała.

Umawialiśmy się na coś innego – warunki umowy a stan rzeczywisty.

Czasami zdarza się tak, że po przedstawieniu nam atrakcyjnej oferty na miejscu spotykamy zupełnie odwrotną sytuacje. Podopieczna jest agresywna, praktycznie nie śpi w nocy wołając nas co chwile, lub co gorsze nie poznaje kim jesteśmy i próbuje wzywać pomoc. A miało być tak pięknie. Co zrobić aby uniknąć takich sytuacji? Niestety nic. Zdarza się, że zgłoszenia do agencji przesyłane przez rodziny są opisane na podstawie tego co każdy chciałby przeczytać. Dziadkowie i babcie powinni być umieszczeni w Heimach (Pflegeheim – czyli dom opieki) ponieważ potrzebują profesjonalnej Opieki lekarzy, a przypadki tych osób są zbyt ciężkie aby można było opiekować się nimi w domu. Jednak rodziny chcą aby seniorzy ostatnie lata życia spędzili w domu. By opiekunka traktowała ich podmiotowo a nie przedmiotowo, jak to często w Heimach się zdarza. Pamiętaj, że najważniejsze w naszej pracy jest zdrowie Opiekunki. Wycieńczenie spowodowane nocnym czuwaniem bez możliwości odpoczynku w dzień. Nie są to odpowiednie warunku pracy. Jeśli stan rzeczywisty na zleceniu różni się od tego przedstawionego w ofercie zgłoś to do firmy. Wtedy będziesz mogła wyczuć czy to firma ukryła przed Tobą fakty dotyczące stany podopiecznego. Poinformuj o tym koordynatora i zobacz reakcje. Nowe rodziny potrzebują sprawdzenia i niestety to my jesteśmy ich testerami, a nie firma. Agencje mogą rozwiązać umowę z rodzinami podopiecznych także dzięki Twojemu telefonowi, nikt więcej nie będzie narażony na pracę na tym zleceniu.

Polacy nie gęsi… niemieckiego się uczą.

Wiele Opiekunek nie zna języka niemieckiego. Uczą się go dopiero na miejscu lub potrzebują odświeżenia wiedzy zdobytej przed wielu laty. To właśnie znajomość języka w pracy Opiekunki jest druga po doświadczeniu najbardziej istotną sprawą. Według jej poziomu ustalana jest wysokość wynagrodzenia. Dlatego warto zadzwonić do Agencji i poprosić o ponowną weryfikacje języka. Zwłaszcza, że oferty rodzin w którym wymagana jest bardzo dobry już dobry niemiecki są dużo lepsze. Przeważnie są to mobilne osoby lub takie, które mieszkają wspólnie z dziećmi bądź partnerami nie potrzebującymi opieki. Każda z firm posiada wiele ofert z na prawdę wysokimi stawkami. Oglądając z podopiecznymi telewizją rozwijamy znajomość słów i zwrotów po niemiecku. Przebywając za granicą kilka miesięcy w roku uczymy sie. Wiele osób jednak nie korzysta z możliwości awansu w firmach. Dlaczego? Jeśli czujesz, że potrafisz lepiej dogadać się w sklepie, bądź swobodnie rozmawiasz z rodziną podopiecznego – nie bój się rekruterów. W każdej pracy jest możliwość awansu i lepszych zarobków. Również dotyczy to pracy Opiekunki.

Koleżanki Opiekunki – im nas więcej … tym większy bonus.

Przejrzałam oferty największych firm zatrudniających Opiekunki w Polsce. Każda z nich proponuje bonus za polecenie nowych Opiekunek. Są to różne kwoty. Jednak agencje wiedzą, że  to my jesteśmy ich największą reklamą i zadowolona pracownica chętnie będzie dzieliła się dobrymi doświadczeniami. Za reklamę się płaci, stąd dodatkowe bonusy oferowane dla Opiekunek. Pamiętajcie o tym, żeby informować koleżanki, które dzięki Waszej informacji rozpoczęły pracę w firmie. Niech podczas rozmowy rekrutacyjnej podadzą Wasze imię i nazwisko. Po wizycie koleżanki w siedzibie firmy bądź skontaktuj się z agencją i poinformuj, że przed chwilą rekrutowali osobę z Twojego polecenia. Upewnij się jakie są warunki przyznawania bonusów w firmie. Nie rezygnujmy z dodatkowego wynagrodzenia, które możemy zdobyć.

Posprzątam, pozamiatam, upiorę…

Nie wszystkie zadania związane z pracami domowymi należą do naszych obowiązków. Rodziny niemieckie wiedzą o tym, że za niektóre z nich np. samodzielne prace ogrodowe, mycie okien itp. muszą dodatkowo zapłacić. Poproś w firmie o dokładne wypisanie Waszych obowiązków. Jeśli masz czas zająć się ogrodem lub chcesz wykonać pranie i wyprasować ubrania rodzinie podopiecznego by zarobić więcej euro – zapytaj o taką możliwość w firmie. Jeśli podopieczny poprosi Cię o wykonanie zadanie, które Twoim zdaniem wykracza poza obszar opieki zadzwoń do koordynatora i zapytaj czy jest to Twoim obowiązkiem.

Zarabiam więcej, bo mnie na to stać.

Opiekunko! Inwestuj w siebie. Każda okazja do rozwijania swoich umiejętności to inwestycja. Często podczas pauzy w Polsce możemy dołączyć do darmowych kursów rozwijających naszą wiedzę. Zapisz się na dodatkowe lekcje j. niemieckiego różnica w zarobkach jest znaczna i koszty inwestycji zwrócą się wraz z pierwszym wynagrodzeniem. Nie bój się też poszukać nowej pracy jeśli nie jesteś zadowolona z obecnej.

Mam nadzieje, że dzięki tym poradom zobaczysz jak wiele jest okazji, aby zawalczyć o swoje. To dzięki nam funkcjonuje system opieki domowej w Niemczech. Polskie Opiekunki pracujące od lat za granicą nie interesują się tym w jaki sposób poprawić swoje warunki zatrudnienia. Dbajmy o siebie. Dzięki temu będziemy mogli dłużej i z większą przyjemnością wykonywać naszą pracę.

Skomentuj artykuł

Sprawdź również

Boże Ciało w Niemczech czyli Fronleichnam

Niemcy są krajem chrześcijańskim, jednak widoczny jest u nich podział na katolików oraz protestantów. Mimo to, obchody Bożego Ciała w Niemczech są ważnym wydarzeniem i przebiegają w spokojny sposób. Uroczystość […]

CZYTAJ DALEJ
Awarie sprzętu domowego – videofiszki po niemiecku.

Zwroty niemieckie z wymową dla opiekunek osób starszych. W tej videofiszce poznasz zdania, dzięki którym zgłosisz awarie sprzętu domowego. Telewizor chyba się psuje. Często nie widać obrazu. Der Fernseher scheint […]

CZYTAJ DALEJ
Nocne wstawanie i ciężkie zlecenia. Wiadomość Weroniki.

Przeczytałam ostatnią wiadomość, którą napisał jakiś opiekun i stwierdziłam, że to kłamstwo. Jeszcze nie spotkałam zlecenia gdzie za nieprzespane nocy dostawałabym wolne w dzień żeby się wyspać. A co dopiero, […]

CZYTAJ DALEJ
Praca opiekunki w Niemczech. Kiedy można bezpiecznie wyjechać do pracy?

Kolejny tydzień pandemii przynosi luzowanie obostrzeń dotyczących wjazdu do Niemiec. Czy sytuacja z pandemią się stabilizuje? Sprawdzamy jak wygląda sytuacja na dzień 25 maja 2020 roku. Dowiedz się kiedy bezpiecznie […]

CZYTAJ DALEJ