Pokój seniora – Jak powinien wyglądać ?

Pracując jako opiekunka widziałaś już pewnie bardzo dużo pokoi dla seniorów. Doskonale wiesz, czego potrzebują i zdajesz sobie sprawę, że wiele z nich nie było przystosowanych do rzeczywistości w jakiej nierzadko żyje schorowany senior. Jak powinien wyglądać idealny pokój seniora?

Pokój seniora – Bezpieczeństwo przede wszystkim

Warto podkreślić, że przestrzeń, w której przebywa senior powinna być bezpieczna i komfortowa. Nie można sobie pozwolić, aby przez nieuwagę narazić podopiecznego na uszczerbek na zdrowiu czy niepokój. Dlatego też bardzo ważnym elementem pokoju czy też mieszkania/domu są czujniki, które alarmują o zaistniałych, zagrażających życiu seniora sytuacjach. Najczęściej są to czujniki dymu, temperatury, wody bądź gazu. Dodatkowo można zamontować czujnik łóżkowy, ruchu, czy też drzwi. Warto również zadbać o to, aby pokój seniora znajdował się na parterze wraz takimi pomieszczeniami jak łazienka oraz toaleta. Ułatwi to seniorowi poruszanie się po domu oraz wyjście na zewnątrz np. na spacery itp.

Jakie elementy przestrzeni ułatwiają seniorowi życie?

Pracując jako opiekunka doskonale wiesz, że seniorzy nierzadko mieszkają w przestrzeni, która nie tylko nie sprzyja ich samopoczuciu, ale również zdrowiu. Dlatego też bardzo ważne jest, aby komunikować rodzinie i najbliższym o tym, że obecna przestrzeń ma negatywny wpływ na seniora. To również należy do zadania opiekunki.
Aby seniorowi mieszkało się dobrze, zadbaj o:

  1. Kolory
    Warto pamiętać, aby w wyborze kolorów mógł uczestniczyć senior. To on ma się tu dobrze czuć, dlatego też warto pamiętać o jego wyborach. Należy zwrócić uwagę na kolory wyciszające, stonowane. Np. kolor czerwony nie jest zalecany, szczególnie niewskazany jest u osób z nadciśnieniem – pobudza i może jeszcze bardziej je podwyższać.
  2. Urządzenia
    Aby seniorowi dobrze mieszkało się w danym pokoju należy pamiętać o umieszczeniu jego ulubionych urządzeń blisko niego. Dlatego jeśli senior jest osobą leżącą należy pamiętać, aby radio ustawić na stoliku nocnym oraz umieścić na nim pilot do telewizora.
  3. Duży fotel
    Fotel to mebel, którego nie może zabraknąć w pokoju seniora. Do czytania książek, gazet, ćwiczeń pamięciowych, bądź do patrzenia przez okno. Senior z pewnością będzie zadowolony z takiego rozwiązania.

Sprawdź również

Awarie sprzętu domowego – videofiszki po niemiecku.

Zwroty niemieckie z wymową dla opiekunek osób starszych. W tej videofiszce poznasz zdania, dzięki którym zgłosisz awarie sprzętu domowego. Telewizor chyba się psuje. Często nie widać obrazu. Der Fernseher scheint […]

CZYTAJ DALEJ
Nocne wstawanie i ciężkie zlecenia. Wiadomość Weroniki.

Przeczytałam ostatnią wiadomość, którą napisał jakiś opiekun i stwierdziłam, że to kłamstwo. Jeszcze nie spotkałam zlecenia gdzie za nieprzespane nocy dostawałabym wolne w dzień żeby się wyspać. A co dopiero, […]

CZYTAJ DALEJ
Praca opiekunki w Niemczech. Kiedy można bezpiecznie wyjechać do pracy?

Kolejny tydzień pandemii przynosi luzowanie obostrzeń dotyczących wjazdu do Niemiec. Czy sytuacja z pandemią się stabilizuje? Sprawdzamy jak wygląda sytuacja na dzień 25 maja 2020 roku. Dowiedz się kiedy bezpiecznie […]

CZYTAJ DALEJ
Piwnica i problemy z myszami – videofiszki po niemiecku.

Zwroty niemieckie z wymową dla opiekunek osób starszych. W tej videofiszce poznasz zdania, dzięki którym zwrócisz uwagę na bałagan w piwnicy i zagrożeniami z tym związanymi. Czy możesz zrobić porządek […]

CZYTAJ DALEJ