Rozmowa w sprawie pracy – jak się przygotować

Praca jako opiekun osoby starszej staje się coraz bardziej popularna. Polki są chwalone w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech – mogą pochwalić się nie tylko umiejętnościami, ale również kwalifikacjami. Coraz więcej opiekunek seniorów decyduje się na kursy, uzyskuje certyfikaty potwierdzające ich umiejętności, zarówno w opiece nad osobami starszymi, jak i tymi językowymi. Jeśli szukasz pracy, jako opiekunka osoby starszej warto przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

1. Przypomnij sobie wszystkie miejsca pracy. Najlepiej wypisać je na kartce – uwzględniając nie tylko miejsca, ale również daty (okres) i pełnione tam obowiązki. Pytanie o doświadczenie z pewnością pojawi się jako jedne z pierwszych podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

2. Na kartce wypisz sobie również wszystkie choroby podopiecznych. Dzięki temu osoba rekrutująca będzie wiedziała z jakimi seniorami najłatwiej będzie Ci podjąć pracę.

3. Oprócz doświadczenia bardzo ważnym elementem są kwalifikacje. Coraz więcej osób decyduje się na pracę w charakterze opiekuna osoby starszej, dlatego też z czasem oczekiwania osób rekrutujących w stosunku do osób ubiegających się o pracę będą rosły. Wypisz na kartce wszystkie kursy, szkolenia i certyfikaty, które uzyskałaś/odbyłaś. To z pewnością zwiększy Twoje szansę, a także wiarygodność, gdyż potwierdzi Twoje umiejętności.

4. Jeśli ubiegasz się o pracę poza granicami Polski, z pewnością przyszły pracodawca bądź agencja będzie chciała sprawdzić poziom znajomości języków obcych. Przygotuj się do krótkiego testu bądź krótkiej rozmowy w języku obcym.

5. O kwalifikacjach i umiejętnościach świadczą również Twoje referencje. Jeśli masz spore doświadczenie zadbaj, aby w razie potrzeby przedstawić kilka referencji od pracodawców, z którymi współpracowałaś najdłużej.

6. Dodatkowo, możesz spodziewać się pytań o Twój stan zdrowia czy Twoje mocne strony. Pamiętaj, aby wspomnieć również o prawie jazdy kategorii B (jeśli posiadasz), to również Twój duży atut.

7. I najważniejsze – uśmiech i pozytywne nastawienie. Kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie nic nie wskórają, jeśli na rozmowę przyjdzie smutny i bez życia kandydat. Pamiętaj, że opieka nad osobami starszymi wymaga cierpliwości i pozytywnego podejścia do życia – koniecznie zaprezentuj je na rozmowie kwalifikacyjnej!

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Sprawdź również

Skarga na Pflegedienst – videofiszki po niemiecku.

Zwroty niemieckie z wymową dla opiekunek osób starszych. Zaniepokojeni informacjami o nieodpowiedzialnym zachowaniu Pflegedienst postanowiliśmy przygotować videofiszkę. Te zdania pomogą Ci zgłosić zachowania zagrażające życiu Twojego i podopiecznego. Pamiętaj o […]

CZYTAJ DALEJ
Porady dla powracających do kraju opiekunek. #odpowiedzialnaopiekunka

W kwietniu bardzo duża część opiekunek wraca do domu, aby wspólnie z rodziną spędzić święta Wielkanocne. Niestety na dzień dzisiejszy nie wiadomo czy świętować będzie można w gronie najbliższych czy […]

CZYTAJ DALEJ
„Nagle muszę wrócić do domu.” Co robić w takiej sytuacji?

Nagłe sytuacje zdarzają się w każdej pracy. Także pracując jako opiekunka osób starszych może być różnie i może zdarzyć się tak, że nagle będziesz musiała wrócić do domu. Co robić […]

CZYTAJ DALEJ
Informacje dla pozostających w Niemczech opiekunek. #odpowiedzialnaopiekunka

Dbając o bezpieczeństw obywateli Niemiecki rząd podjął decyzje o zamknięciu granic dla pracowników sezonowych w tym Bułgarów i Rumunów. Jak wiadomo obywatele tych krajów stanowią dużą część opiekunów osób starszych. […]

CZYTAJ DALEJ