Senior i aparat słuchowy, czyli jak dbać o słuch seniora?

Pracując jako opiekunka często możesz natknąć się na wiele kwestii, które będą dezorganizować twoją pracę. Jedną z nich jest głuchota podopiecznego. Jednak jest na nią sposób – aparat słuchowy dla seniora. To mała rzecz, która zapewni komfort nie tylko podopiecznemu, ale i opiekunce.

Głuchota – problem seniora i opiekunki

Głuchota starcza jest efektem starzenia się i jako proces, wraz z wiekiem nasila się. Odpowiada za nią starzenie się komórek nerwowych, które z upływem lat ulegają uszkodzeniom właśnie w obrębie ucha wewnętrznego. Głuchota starcza to problem, który dotyczy zarówno seniora, jak i opiekunki. Senior, który początkowo przestaje słyszeć tony o wysokich częstotliwościach, później średnich (rozmowa) czuje się niekomfortowo. Wraz z zanikiem słuchu spada jego samoocena, poczucie przydatności, co może skutkować stanami depresyjnymi. Głuchota starcza jest również problemem opiekunki, gdyż senior bardzo często ma problemy z porozumiewaniem się. Senior z reguły nie chce (bądź boi się) dopytywać, prosić o powtórzenie z czego wynika wiele nieporozumień. Głuchota starcza sprawia, że zarówno senior, jak i opiekunka denerwują się zupełnie niepotrzebnie.

Aparat słuchowy – skuteczna pomoc w głuchocie

Rozpoznanej głuchoty starczej nie da się wyleczyć. Jej rozwój wraz z postępującym starzeniem się jest procesem, którego nie da się zatrzymać. Jednak nie należy się tym niepokoić. Głuchota jest częstym schorzeniem u seniorów, które nieignorowane można okiełznać. Senior powinien korzystać z aparatu słuchowego, który zadba o komfort jego, jak i opiekunki, i reszty otoczenia. Aby wybrać odpowiedni aparat słuchowy należy wybrać się do protetyka, który odpowiednio dobierze urządzenie. Obecnie jest bardzo duży wybór aparatów, które są prawie niewidoczne i dobre. Najważniejsze, aby senior miał aparat, który będzie umiał obsłużyć manualnie. Oczywiście, opiekunka może mu w tym pomagać, jednak warto pamiętać o wspieraniu samodzielności seniora. Aparaty słuchowe wzmacniają głośność dźwięków zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Warto pamiętać, że rolą opiekunki jest sprawdzanie, czy bateria nie powinna być wymieniona bądź czy aparat nie potrzebuje czyszczenia. Senior z aparatem słuchowym z pewnością będzie miał lepsze samopoczucie.

Zostaw swój komentarz