Stres przed pierwszym wyjazdem – jak sobie z nim radzić ?

Pierwszy wyjazd opiekunki do pracy może być stresującym wydarzeniem. Bardzo często wywołuje to wiele niepotrzebnych, negatywnych emocji. Jednak stres jest również potrzebny. Jak sobie z nim radzić? Co robić, gdy stres paraliżuje?

Stres – negatywne czy pozytywne doświadczenie?

Warto podkreślić, że o stresie najczęściej mówi się w jego negatywnym znaczenie. Stres kojarzy się głównie z niemiłymi doświadczeniami, z jakimiś problemami i rozterkami. Należy zauważyć, że stresujemy się także w tych przyjemnych momentach – oczekiwanie na ślub, wakacje czy awans. Jak to możliwe? Stres to reakcja organizmu wyzwalająca energię uruchamiająca procesy, które umożliwiają poradzenie sobie z zaistniałą sytuacją. Dlatego też doświadczając czegoś nowego, nieznanego i co ma ważny wpływ na sytuację życiową – także rozpoczęcie pracy w opiece – związane jest ze stresem. Jest to tym samym sytuacja nie do uniknięcia.

Jak radzić sobie ze stresem?

Na początku zastanów się, co jest źródłem nerwów. Czy stres wiąże się np. z tym, że nie jesteś pewna, że podjęłaś dobrą decyzję? Czy może z tym, czy sobie poradzisz? A może powód jest jeszcze inny – np. czy rodzina podopiecznego cię polubi? Przede wszystkim, pamiętaj o powodach, dzięki którym zdecydowałaś się na wyjazd. Miej przed oczami swój cel – to z pewnością skłoni cię do działania. Dodatkowo, daj sobie możliwość rozmowy z bliskimi. Zadbaj o to, aby również na miejscu kontakt z nimi był prosty. Pamiętaj także o korzyściach płynących z wyjazdu – poznasz kraj i nową kulturę, spróbujesz nowego jedzenia, podszkolisz swój język. Warto postarać się o to, aby oswoić stres. W gruncie rzeczy zawsze tak jest na początku i każdy tego doświadcza – jeśli podejdziesz do tych emocji świadomie, to będą budujące, a nie niszczące. Pamiętaj, ile już pracy włożyłaś w to, aby wyjechać do pracy – nie zamartwiaj się, co będzie, a spraw, aby był to dobry wyjazd. Ciesz się myślą o nim, zaplanuj sobie pierwsze dni, zrób listę, co chcesz zobaczyć w tym kraju, czego spróbować. To nastroi cię pozytywnie. Powodzenia!

Zostaw swój komentarz

Jedna myśl na temat “Stres przed pierwszym wyjazdem – jak sobie z nim radzić ?

Komentarze są wyłączone.