Jakie zachowania wykraczają poza obowiązki opiekunki ?

Praca jako opiekunka bądź opiekun osoby starszej związana jest z wieloma obowiązkami. Senior potrzebuje nie tylko pomocy związanej z higieną, ale również wielu aktywności, które zapewnią mu zdrowie. Dodatkowo, każda opiekunka mieszkająca z seniorem zajmuje się również domem. Jakie zachowania wykraczają poza obowiązki opiekunki ?

Legalna praca – Obowiązki opiekunki i ograniczenia

Należy pamiętać, ze pracując w Niemczech jako opiekunka seniora nie wszystkie czynności opiekunka powinna wykonywać. Pracując legalnie opiekunkę obowiązuje działanie zgodne z prawem. W Niemczech obowiązuje ustawa Sozialgesetzbuch (SGB), czyli odpowiednik obowiązującej w Polsce ustawy o opiece socjalnej i społecznej. To tutaj dokładnie opisano czynności, które może wykonywać opiekunka seniora w Niemczech i w poszczególnych landach, a także te zajęcia, które mogą wykonywać osoby tylko i wyłącznie z odpowiednim do tego wykształceniem. Kwestie te związane są głównie z zakresem obowiązków medycznych.

Jakich obowiązków opiekunka nie może wykonywać?

1. Samodzielne podawanie leków

Zgodnie z tą ustawą decyzję o tym jakie, ile i kiedy senior powinien otrzymać leki podejmuje lekarz i wykwalifikowany personel medyczny. Ich podawaniem z reguły zajmuje się Pflegedienst, czyli osoba przychodząca do seniora i wykonująca dany zakres obowiązków, bardzo często są to obowiązki medyczne. Opiekunka seniora może tylko nadzorować podawanie leków, tj. ma obowiązek o informowaniu o reakcji chorego na dane środki lecznicze.

2. Zmiana opatrunków

Podobnie, jak w przypadku podawania leków opiekunka osób starszych nie może wykonywać tego samodzielnie. Zmiana opatrunków dotyczy osób leżących, u których mogły pojawić się odleżyny, osób ze stomią czy cukrzyków. Należy pamiętać, że Pflegedienst nie tylko wymienia opatrunek, ale również ocenia stan rany i zgłasza ewentualne pogorszenie jej do odpowiednich służb. Zadaniem opiekunki seniora w tej kwestii jest obserwacja – czy przy opatrunku powstał obrzęk, wydziela się z niej nieprzyjemny zapach bądź wypływają płyny.

3. Robienie zastrzyków

W ramach ustawy opiekunka nie może również wykonywać zastrzyków, a także podawać kroplówek. Jest to oczywiste – nie ma odpowiednich uprawnień medycznych. Należy pamiętać, że zastrzyki i kroplówki mogą wywoływać nietypowe reakcje – opiekunka seniora nie będzie wiedziała jak wtedy zareagować.

A co z dodatkowymi pracami domowymi?

Często jest tak, że od opiekunki poza samą troską o podopiecznego i gospodarstwo domowe rodzina wymaga się dodatkowych prac. Każda czynność powinna być ustalona w momencie podpisywania umowy. Jeżeli rodzina podopiecznego wymaga od ciebie abyś zajmowała się ogrodem, wyprowadzała psa czy myła okna, a wcześniej nie było nawet o tym mowy, za wykonane dodatkowe czynności powinnaś otrzymać dodatkowe wynagrodzenie.

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Jakie zachowania wykraczają poza obowiązki opiekunki ?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Boże Ciało w Niemczech czyli Fronleichnam

Niemcy są krajem chrześcijańskim, jednak widoczny jest u nich podział na katolików oraz protestantów. Mimo to, obchody Bożego Ciała w Niemczech są ważnym wydarzeniem i przebiegają w spokojny sposób. Uroczystość […]

CZYTAJ DALEJ
Awarie sprzętu domowego – videofiszki po niemiecku.

Zwroty niemieckie z wymową dla opiekunek osób starszych. W tej videofiszce poznasz zdania, dzięki którym zgłosisz awarie sprzętu domowego. Telewizor chyba się psuje. Często nie widać obrazu. Der Fernseher scheint […]

CZYTAJ DALEJ
Nocne wstawanie i ciężkie zlecenia. Wiadomość Weroniki.

Przeczytałam ostatnią wiadomość, którą napisał jakiś opiekun i stwierdziłam, że to kłamstwo. Jeszcze nie spotkałam zlecenia gdzie za nieprzespane nocy dostawałabym wolne w dzień żeby się wyspać. A co dopiero, […]

CZYTAJ DALEJ
Praca opiekunki w Niemczech. Kiedy można bezpiecznie wyjechać do pracy?

Kolejny tydzień pandemii przynosi luzowanie obostrzeń dotyczących wjazdu do Niemiec. Czy sytuacja z pandemią się stabilizuje? Sprawdzamy jak wygląda sytuacja na dzień 25 maja 2020 roku. Dowiedz się kiedy bezpiecznie […]

CZYTAJ DALEJ